ЕУ со ултиматум за Србија – да го признае Косово и да овозможи негово членство во ООН

220

Цитирајќи добро информирани дипломатски извори, „Новости“ наведува дека на белградската делегација што патува на разговори со Мирослав Лајчак и претставници на косовските институции во седиштето на Европската унија, ќе им биде врачен нацрт сеопфатен договор што подразбира де факто признавање на Косово од страна на Србија.

Нивните соговорници тврдат дека Брисел, преку специјалниот претставник на Лајчак, планира да му предаде доверлив нацрт на шефот на српскиот тим, Марко Ѓуриќ, со барање да го проследи до Претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Овој нацрт беше направен од страна на ЕУ без преговори од која било од страните и злоупотреба на нивното присуство во техничкиот дијалог. Во текстот се бара Србија да го прифати и членството на Косово во ООН и другите меѓународни организации “, наведува Новости.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.