Еурактив: Лајчак нов пратеник на ЕУ за Западен Балкан

11

Словачкиот министер за надворешни работи во заминување Мирослав Лајчак е кандидат за функцијата прв специјален пратеник на ЕУ за Западен Балкан, објави Еурактив.

Како добар познавач на состојбите и искусен политичар, тој веќе извршувал повеќе важни функции на овие простори. Беше специјален претставник на ЕУ во БиХ во периодот од 2006 до 2009 година и кратко работел во Европската служба за надворешни работи.

Шефот на хрватската дипломатија, земјата која моментно претседава со ЕУ, Гордан Грлиќ-Радман изјави дека Лајчак би бил одличен за таа позиција.

– Го знае јазикот и земјите од регионот. Има искуство, што го прави добар кандидат за таа позиција, истакна Радман.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.