ЕУРО 2024: Презентирана топката Fusballliebe

УЕФА ја претстави официјалната топка за Европското фудбалско првенство во Германија во 2024 година на специјална церемонија на „Олимпискиот стадион“ во Берлин.

Топката на германскиот производител на спортска опрема „Adidas“ се вика Fusballliebe (Љубов кон фудбалот), напиша УЕФА, објаснувајќи дека топката е инспирирана од радоста на фудбалот и енергијата на турнирите на Стариот континент.

Топката е главно бела со обоени рабови, точки и вртежи, а на неа се илустрации на стадионите на кои ќе се играат натпреварите и имињата на градовите каде што ќе се играат.

Таканаречената Fussballliebe е, според УЕФИ, првата топка во европските првенства со вградена технологија која помага при донесувањето одлуки за ВАР.

„Европското првенство го претставува врвот на репрезентативните натпреварувања во Европа, поради што сме посветени да обезбедиме највисоки можни стандарди за квалитет и перформанси – од стадионот до опремата“, изјави техничкиот директор на УЕФЕ Звонимир Бобан при предавањето на топката.

Германија е домаќин на својот прв голем меѓународен фудбалски турнир по Светското првенство во 2006 година, што предизвика невиден бран на ентузијазам во тоа време со големи фан зони низ целата земја и настан наречен „летна бајка“.

ЕП 2024 ќе се одржи од 14-ти јуни до 14-ти јули во десет германски градови и тоа Берлин, Келн, Дортмунд, Дизелдорф, Франкфурт, Гелзенкирхен, Хамбург, Лајпциг, Минхен и Штутгарт.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.