Еурофарм Пелистер ја забележа трета победа во серија во Европската лига

45

Битолскиот ракометен клуб Еурофарм Пелистер во Лига Европа и ја запиша третата победа во низа, откако во четвртокот вечерта славеше против унгарскиот претставник Татабања за само два дена.

По вчерашните 21:19, вечерва македонскиот вицешампион поголемиот период од од натпреварот беше во разулатско заостанување, на моменти и од четири погодоци, но ги дочека своите минути и по вистинска драма во финишот славеше со 24:21, со што ги сочува шансите за пласман во елиминационата фаза.

Мандалиниќ со девет гола од 14 обиди беше прв стрелец во редовите на домашната екипа, а солиден настап имаа и голманот Хендави со 9 одбрани и Радовиќ со три гола.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.