Европа под снег – утрово жителите на Кирун ги разбудило 38 сантиметри снег, студениот циклон завеа сè пред себе

И додека во ова подрачје преовладува вистинско летно време, со температури и над 30 степени Целзиусови, вистинско зимско заладување го зафати крајниот север на Европа.

Претходните неколку дена преку северна Европа се преместуваше силен циклон. Тој во својот заден дел услови продор на поларен воздух, па на северот на Шведска и Финска падна обилен снег.

Станува збор за најобилен снег во септември, а на северот на Финска паднале дури 38 сантимрети снег, колку што е измерено и во шведскиот град Кирун.

Инаку станува збор за едно од најладните места во Европа, каде температирте паѓаат и под минус 50 степени. Ваков обилен снег никогаш до сега не е забележан во Лапонија во овој дел од годината.

Снег паѓал и на севереозападот на Русија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.