Европската комисија започна поморски хуманитарен коридор од Кипар до Палестина

Европската комисија најави отворање на поморски хуманитарен коридор за испорака на помош за Палестина од Кипар, објави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Европа финансира големи напори за хуманитарна помош за Палестинците, 250 милиони евра само оваа година. Но, клучниот предизвик е да се добие оваа помош за луѓето во Газа“, рече таа на нејзината страница X. „Ова е причината зошто го лансираме Кипарскиот поморски коридор, со САД и ОАЕ“.

Велика Британија ќе работи заедно со САД на испорака на хуманитарна помош во Појасот Газа преку новиот поморски коридор, најави британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон.

„Луѓето во Газа се во очајна хуманитарна потреба. Заедно со САД, Велика Британија и партнерите најавија дека ќе отвориме поморски коридор за да испорачаме помош директно во Газа“, рече тој.

„Го повикуваме Израел да дозволи повеќе камиони во Газа како најбрз начин да се добие помош за оние на кои им е потребна“.

На 7 март, американскиот претседател Џо Бајден објави дека Вашингтон ќе воспостави привремено пристаниште во Појасот Газа за испорака на хуманитарна помош до палестинската енклава по морски пат.