Европскиот суд бара од Русија да обезбеди двајцата Британци да не бидат осудени на смртна казна во Доњецк

Европскиот суд за човекови права соопшти во четвртокот дека ѝ издал налог на Русија да осигури дека нема да биде извршена смртната казна против двајцата британски платеници кои се заробени од проруските сепаратисти во отцепената југоисточна покраина Доњецк.

Претходно во јуни судот во самопрогласената Народна Република Доњецк ги осуди британските државјани Ејден Еслин и Шон Пинер, како и Мароканецот Саадун Брахим на смрт, откако тројцата ги признале „платеничките активности“ и „учество во договор за убиства и насилно преземање на власта“.

Во меѓувреме руските медиуми објавија дека таткото на Мароканецот преку нив испратил писмо до рускиот претседател Владимир Путин со барање да се заземе за неговиот син, тврдејќи дека тој е жртва на пропаганда.

Европскиот суд за човекови права објави дека издал налог за привремена мерка на Русија да „осигури дека смртната казна изречена на барателите на барањето нема да биде извршена и да осигура примерни услови за нивниот премиер и да им се пружи сите потребна медицинска помош и лекови“.

Семејствата на двајцата Британци негираат дека тие биле платеници, туку дека наводно живееле во Украина и биле „ангажиран“ во украинските вооружени сили“.

Велика Британија досега одбиваше јавно да го покрене тоа прашање со сепаратистичките власти во Доњец, велејќи дека се надеваат оти Киев би можел да издејствува нивно ослободување.

Британија тврди дека Еслин и Пинер биле обични војници, кои веќе неколку години се бореле на страната на Украина каде „имале намера да основаат семејства“, и дека на нив треба да се примени Женевската конвенција за заштита од прогон поради учество во војна.

Истовремено проруските сепаратисти посочуваат дека практиката на Западот од 2014 година, а особени од минатата година, е своите професионални војници и команден кадар да го испраќаат во редовите на украинските сили, како наводни регуларни војници. Двајцата Британци и Мароканецот, според судот во Доњецк, како и другите странски борци учествувале во најтешките злосторства, а осудените имаат еден месец да го искористат правото на жалба за пресудата.

 

 

 

 

 

 

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.