Евровизија му кажа „не“ на Зеленски

Организаторите на Изборот за песна на Евровизија го одбија барањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски да има видео обраќање пред финалето во сабота. Според соопштението цитирано од британските медиуми, Европската радиодифузна унија (ЕБУ) не сака да го политизира настанот.

Украинскиот лидер се надеваше дека ќе ѝ се обрати на публиката која се проценува на 160 милиони и ќе апелира за поддршка во конфликтот со Русија.

Барањето на Зеленски, „иако е направено со пофални намери, за жал не може да биде уважено бидејќи би било спротивно на правилата на настанот“, се вели во соопштението на ЕБУ. Тие додадоа дека натпреварот е „управен од строги правила и принципи кои се воспоставени од неговото создавање“, а еден од најважните е „неполитичката природа на настанот“.

ЕБУ е сојуз на повеќе од 100 радиодифузери кои го одржуваат годишниот музички натпревар. Традиционално, домаќин е земјата што победи на натпреварот од претходната година. Украинскиот оркестар Калуш победи на настанот во Италија во 2022 година, но, Киев не можеше да ги преземе обврските за домаќин поради конфликтот, па настанот се одржува во Велика Британија, која беше второпласирана.

БиБиСи и ЕБУ избраа „да ја одразат и слават победата на Украина на Евровизија и да покажат дека сме обединети со музиката во овие тешки времиња“, со претставување на секој уметник-учесник со „видео-разгледница“ со 37 локации од целата земја.

Зеленски побара да се осврне на бројни меѓународни настани во текот на изминатата година. Оскарите го отфрлија двапати, наводно велејќи дека тоа ќе ги направи наградите несоодветно политички.

Филмскиот фестивал во Торонто во Канада го одби во септември минатата година. ФИФА го одби барањето на Зеленски да се обрати на финалето на Светското првенство во Катар во декември

„Штета“, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, како одговор на одлуката на ЕБУ.

„Тој ќе им даде достојна конкуренција на учесниците на Евровизија оваа година“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.