Фајненшл тајмс: Србија е прва, Македонија за две години од 3-тото падна на 18-тото место според директни странски инвестиции

361

Британскиот весник Фајненшл тајмс во својот специјализиран сервис го објави индексот за успешност на Гринфилд инвестициите ФДИ за 2019, од кој се гледа дека Македонија тоне.

Според ранг листите за странски директни инвестиции Македонија бележи огромен пад за само две години во делот на инвестиции во ТИРЗ зоните, но и надвор од нив.

Во 2016 година бевме на високото 3-то место, а за само две години по смената на власта Македонија доживеа пад од 15 места и сега се наоѓа на 18. место.

Се потврдува тезата на опозицијата дека странски инвестиции во Македонија нема, она што се прикажува како инвестиции од странски фирми е реинвестираната добивка на претпријатијата кои дојдоа во времето кога ВМРО- ДПМНЕ беше на власт.

Актуелната власт постојано повторува дека НАТО, како и датумот од ЕУ, ни носат директни странски инвестиции, но во практика состојбата е сосема поинаква.

Соседна Србија, иако не е кандидат за членство во Алијансата, е светски рекордер според директни странски инвестиции.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.