„Фајненшл тајмс“: Зеленски постави ултиматум до НАТО

Украинскиот претседател Вoлoдимир Зеленски ќе го прескокне состанокот на НАТО во Литванија во јули, освен ако Алијансата не му ги обезбеди на Киев безбедносните гаранции што ги сака, објави во средата Фајненшл тајмс, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

Зеленски „јасно им стави до знаење на лидерите на НАТО дека нема да присуствува на самитот во Вилнус без конкретни безбедносни гаранции и патна карта за пристапување“, пишува весникот.

Украина официјално поднесе барање да се приклучи на блокот предводен од САД во септември 2022 година, тврдејќи дека колективната одбрана што им ја обезбедува на членките е неопходна за безбедноста на Киев против Русија. Членот 5 од Северноатлантскиот договор предвидува дека вооружениот напад врз една членка на НАТО „ќе се смета за напад врз сите нив“.

И покрај тоа што кандидатурата на Украина беше силно поддржана од нордиските и балтичките држави, како и од Полска, францускиот претседател Емануел Макрон во средата сугерираше дека на Киев може да му се понуди „нешто како безбедноста што му се обезбедува на Израел и полноправното членство“.

ФТ цитираше четворица неименувани функционери во април кои рекоа дека САД и Германија се против да му понудат на Киев „подлабоки врски“ со алијансата, вклучително и потенцијален патоказ.

„Ќе бараме начини да ги поддржиме евроатлантските аспирации на Украина, но моментално непосредните потреби во Украина се практични и затоа треба да бидеме фокусирани на градење на одбранбените и одбранбените капацитети на Украина“, Дерек Хоган, највисокиот претставник на Стејт департментот одговорен за европските прашања, изјави минатиот месец.

Литванската премиерка Ингрида Симоните, која ќе биде домаќин на настанот на НАТО на 11-12 јули, беше цитирана од Ројтерс во петокот дека би било „многу тажно“ ако некој може да го протолкува исходот од самитот во Вилнус како „победа на Русија“.

Москва го гледа проширувањето на НАТО кон исток како закана за нејзината национална безбедност и ја наведе политиката на отворени врати на блокот како причина за воениот конфликт со Украина. Рускиот заменик министер за надворешни работи Михаил Галузин неодамна изјави дека неутралноста на Украина е еден од условите за траен мир меѓу Украина и Русија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.