Фејсбук му забрани на Трамп да објавува статуси до крајот на неговиот мандат

19

Ограничувањата на Фејсбук сметката на претседателот на САД Доналд Трамп ќе продолжат најмалку во следните две недели и можеби „на неодредено време“, рече извршниот директор Марк Закерберг.

„Ние веруваме дека ризиците да му се овозможи на претседателот да продолжи да ја користи нашата услуга во овој период се едноставно премногу големи“, напиша Цукерберг во објавата и додава „Затоа, го продолжуваме блокот што го поставивме на неговите сметки на Фејсбук и Инстаграм на неодредено време и најмалку во следните две недели додека не заврши мирната транзиција на власта“.

Барем тогаш, Фејсбук ќе продолжи да ги ограничува сметките на претседателот до крајот на неговиот мандат.

Одлуката означува голема ескалација на Фејсбук бидејќи тој и другите платформи се изложени на интензивен притисок од групите за застапување и истакнати личности да го забранат Трамп по неговата воспалителна реторика.

Фејсбук и Твитер во средата го презедоа вонредниот чекор привремено заклучување на сметката на претседателот Доналд Трамп на нивните платформи, откако неговите приврзаници упаднаа во зградата на Капитол во знак на протест против изборите.

Доколку важат последните ограничувања, Фејсбук би можел да биде првата голема платформа која трајно че го отстрани профилот на Трамп.

Потегот на Фејсбук сега ги зголемува очекувањата Твитер да го следи примерот. Твитер потврди дека Трамп избришал неколку твитови со цел да ги врати своите привилегии за твитање некаде во четвртокот, иако компанијата одби да каже кога точно ќе може повторно да твита.

Твитер исто така рече дека „прекршувањата во иднина … ќе резултираат со трајно суспендирање на сметката @realDonaldTrump“.

„Има еден елемент од сите рачни пречки на сите компании се додека едната од нив не направи чекор, а потоа за неколку минути сите ќе направат“, рече Адам Шарп, поранешниот шеф за вести, влада и избори на Твитер.

Основниот проблем со кој се соочуваат повеќето технолошки платформи, рече тој, е дека тежината на лошото однесување на Трамп е далеку поголема од напорите на компаниите да градат стандардизирани системи за казнување на лошото однесување.

Во своето објавување на блогот во четвртокот, Цукерберг рече дека Фејсбук утврдил дека последните објави на Трамп „веројатно“ имале за цел да го засилат насилството, а не спротивното.

Трамп покажа дека „има намера да го искористи преостанатото време на функцијата за да ја поткопа мирната и законска транзиција на власта на неговиот избран наследник Joо Бајден“, напиша Цукерберг.

Фејсбук веќе ги опиша настаните околу објавите на Трамп оваа недела како вонредна состојба. Сега, Цукерберг конечно откри каде Фејсбук ќе ја повлече линијата за Трамп – не помалку од смртоносен напад врз Конгресот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.