Феенорд со гол предност одат во Рим по полуфинале во Лига Европа (ВИДЕО)

Холандски Феенорд ја казни Рома за промашениот пенал, па делумно ѝ се одмазди на „волчицата“ за мајското загубено финале во Тирана во Конференциската лига, откако вечерва со 1-0 славеа во Ротердам за да одат со гол предност на реваншот за седум дена во Рим.

Рома на половина прво полувреме го загуби својот најдобар фудбалер Пауло Дибала кој поради повреда мораше да биде сменет, па Лоренцо Пелегрини промаши пенал две минути пред полувремето, а таа утка ја казнија домаќините после девет минути во вториот дел кога Матс Вајфер погоди во мрежата на римјаните.

Така Феенорд барем утешно се одмазди за мајското загубено финале и сега на реваншот ќе се обиде да остане непоразен за да ја комплетира таа одмазда и да продолжи во битката за пехарот. Рома, пак, многу повеќе главоболка ѝ задава повредата на Дибала во завршницата од сезоната и битката во Серија А за место во Лигата на шампионите.