Ферстапен дојде до третата последователна победа во Ф1

Dutch Formula One driver Max Verstappen of Red Bull Racing raises his trophy after the Formula One Grand Prix of Austria at the Red Bull Ring in Spielberg, Austria, 04 July 2021. EPA-EFE/Christian Bruna / POOL

Холандскиот автомобилист Макс Ферестапен од тимот на Ред Бул ја оствари третата последователна победа а веќе петта оваа сезона, со убедливиот триумф на трката за Големата награда на Австрија во Шилберг и ја зголеми својата предност во борбата за титулата светски првак во класата Формула 1 пред актуелниот шампион Британецот Луис Хамилтон од екипата на Мерцедес, кон неделната трка ја заврши на четвртата позиција.

На домашната патека не неговиот тим, 23-годишниот Холанѓанец во неделата немаше вистински конкурент. Доминираше во сите сегменти, беше најдобар во квалификациите, дојде до победата и доби и дополнителен поен за најбрз круг на трката, на којашто дојдоа да го бодрат иладници негови сонародници.

Второто место го освои Финецот Валтери Ботас од Мерцедес, а трет беше Британецот Ландо Норис од Мекларен, кој третпат сезонава се искачи на победничкиот пиедестал.

А без место на пиедесталот, и тоа третпат сезонава, остана актуленот првак Луис Хамилтон, кој во завршницата на трката имаше технички проблеми со гумите и падна од второто на четвртокот место.

Ферстапен се прикажа како доминантен во трикратната програма, бидејќи во три седмици ги оствари сите три победи и речиси максималниот број бодови. Му недостасуваше само набјрзиот круг на Големата награда на Штаерска која беше возена пред една седмица на истата патека.

По деветте од предвидените 23 трки, Ферстапен е на водечката позиција во генералниот редослед со 181 бод, а второпласираниот Хамилтон има 150. Трет е Мексиканецот Серхио Перез од тимот на Ред Бул со 104 бодови, кој денеска во Шпилберг беше шестопласиран.

Караванот на Формула 1 од Австрија се сели во Велика Британија, каде што на 18-ти јули на патеката во Силверстоун ќе се одржи десеттата годинешна трка.