Филаделфија ја надигра Индијана

88

Филаделфија 76ерс изминатата ноќ беа подобри на гостувањето кај Индијана Пејсер со 100:94.

Со оваа победа Филаделфија стави крај на серијата од осум порази од Индијана, Најдобар кај Сиксерс беше Џоел Имнид со 20 поени и 10 скокови, а Бен Сајмонс додаде 16 поени со 10 скокови. Виктор Одалипо ја водеше Индијана со 36 кошеви, додека Домантас Сабонис додаде 16 поени и 11 скокови.

Првото полувреме заврши израмнето 50:50, а во овој дел од играта Одалипо постигна 24 поени. Во второто полувреме екипите повторно играа кош за кош се’ до серијата на Сиксер со 13:3 со којашто преминаа во водство од 78.71. Сиксерси агресивно влегоа во последната четврина и го зголемуваа водството на 84:73. Индијана се обиде да го стаса заостанувањето, но не успеа и го забележа вториот последователне пораз,

Кливленд Кавалирс го запишаа и десеттиот пораз од почетокот на сезоната. Подобри од нив беа Оклахома Сити Тандерс со 95:86. Во отсуство на повредениот Расел Вестбрук, Тандерс ги предводеше Денис Шредер со 28 кошеви.

Њујорк Никс славеа на гости со 112:107 кај Атланта Хоукс, а најзаслужен за победата бепе Тим Хардавеј џуниор кој постигна 34 кошеви. Енес Кантер додаде 16 поени со 11 скокови за Њујорк.

 

РЕЗУЛТАТИ

Кливленд – Оклахома Сити Тандер 86-95

Орландо – Детроит Пистонс 96-103

Атланта – Њујорк Никс 107-112

Мајами – Сан Антонио 95-88

Индијана – Филаделфија 76ерс 94-100

Мемфис – Денвер 89-87

Њу Орлеанс Пеликанс – Чикаго 107-98

Јута – Далас 117-102

Сакраменто – Торонто 105-114

Лос Анџелес Лејкерс – Минесота 114-110

 

ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Атлантската дивизија

 

1. Торонто 11 1 0,917 –
2. Бостон 6 4 4 0,600
3. Филаделфија 7 5 4 0,583
4. Бруклин 5 5 1/2 6 .455
5. Њујорк 4 8 0,333 7

Централна дивизија

1.Милвоки 1 8 2 0,800 –
2.Второ Индијана 7 2 5 0,583
3.Детроит 5 5 3 .500
4. Чикаго 3 6 9 0,250
5. Кливленд 1 10 .091 7 1/2

Југоисточна конференција

1.Шарлот 6 5 0,545 –
2.Мајами 2 5 5 0 .500 1/2
3.Орландо 4 2 7 0,364
4. Атланта 3 8 3 0,273
5. Вашингтон 2 8 .200 3 1/2

 

ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Северозападна дивизија

 

1. Денвер 2 0,818 9 –
2. Портланд 8 3 1 0,727
3 Оклахома 6 4 .600 2 1/2
4. Јута 6 5 4 0,455
5. Минесота 4 5 .333 8 1/2

Пацифик дивизија

1 .Голден Стејт 10 1 0,909 –
2. ЛА Клиперс 6 3 4 0,600 1/2
3. Сакраменто 6 5 4 0,545
4. Ла Лејкерс 5 6 0,455 5
5 Феникс 2 8 .200 7 1/2

 

Југозападна дивизија

1. Мемфис 4 6 0,600 –
2. Сан Антонио 6 4 0,600 –
3. Њу Орлеанс 5 6 .455 1 1/2
4. Хјустон 5 4 1 1/2 0,444
5 Далас 3 8 .273 3 1/2

Skin Delight