Филипче потврди дека се размислува за карантин во скопска Гази Баба и делови од Штип

180

Комисијата за заразни болести размислува за ставање во карантин на одредени скопски општини каде бројот на заболени постојано се зголемува, како и делови од Штип, потврди во понеделникот на прес-коференција, министерот за здравство Венко Филипче.

„Се размислува за карантин за Гази Баба, делови од Штип, како и враќање на полицискиот час по општини, но за тоа ќе се решава во текот на неделата“, рече Филипче.

Ваквите размислувања се поттикнати од показателите за бројот на новозаразените со коронаворусот последните два дена, или како што рече министерот, појаувањето на два нови кластера во скопската општина каде во понеделникот имаше 35 потврдени зарази и во населби во Штип каде се регистрирани уште 27 инфицирани.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.