Финале НБА: Мајами израмни на 1-1 и покрај 41-те поени на Јокиќ

Кошаркарите на Мајами Хит како гости го совладаа Денвер Нагетс со 111:108 во вториот натпревар од финалето на НБА плејофот и со тоа го израмнија резултатот на 1-1 во серијата од четири победи.

Гејб Винсент беше најефикасен во тимот на Хит со 23 поени, а Бам Адебајо и Џими Батлер додадоа по 21 асистенција. Адебајо имаше и девет скока, а Батлер девет асистенции. На Нагетс не им помогнаа ниту 41 поен и 11 скока на Никола Јокиќ и 18 поени и 10 асистенции на Џамал ​​Мареј.

Се играше со пресврти, Мајами подобро го отвори натпреварот и поведе со 21:10, но со серија од 22:3 на крајот од првата и почетокот на втората четвртина, Денвер ја презеде контролата врз резултатите и поведе со 39:29, а на пет минути до крајот на првото полувреме имаа најголеми 15 разлика (50;35).

Денвер по три четвртини имаше водство од 83:75, но следеше големиот удар на Мајами од 15:2 за само три минути на почетокот на последниот период, со кој гостите ја презедоа контролата врз резултатите и поведоа со 90:85. Кога Хит поведоа со 107:95 на 3,39 минути пред крајот, изгледаше дека дуелот е решен, но Нагетс успеаја да се доближат на 111:108 со положувањето на Јокиќ на 35 секунди пред крајот, а по промашувањето на Батлер, на домашните им преостанаа уште 10 секунди.напад во кој можеа да добијат продолженија со „тројка“, но обидот на Мареј не го најде патот до кошот.

„Моите играчи се натпреварувачи. Сакаат вакви моменти”, изјави тренерот на Хит, Ерик Споелстра веднаш по победата, а ниту Винсент не беше многу поречит: „Не ни е грижа што велат луѓето. Единственото нешто што ни е важно е да оствариме четири победи“.

Од друга страна, тренерот на Нагетс, Мајкл Мелоун, ја критикуваше дефанзивната игра на неговиот тим.

„Зборуваме за малку вложени напори. Мислам, ова е финале во НБА, а не претсезонски натпревар или натпревар во текот на сезоната, и затоа сум загрижен, разочаран… Нашата одбрана мора да биде многу подобра“, додаде Мелоун.

По двата натпревара во Денвер, серијата се сели во Мајами, каде ќе се играат следните два натпревари, првиот ноќта од среда кон четврток, а вториот ноќта од петок кон сабота.