Свет

Oд Сплит до Хелсинки Финскиот претседател леташе со економска класа за 61 евро

Финскиот претседател леташе со економска класа за 61 евро

Претседателот на богатата држава Финска, Саули Ниинисто, по посетата на Хрватска каде ги посети Загреб и Сплит, ја воодушеви јавноста со начинот на кој отпатува дома.

Имајќи предвид дека на летот од Сплит до Хелсинки нема бизнис класа, претседателот мирно седна во економската каса на нискобуџетната компанија „Норвежиан“ и одета до Осло, од каде се префрли на лет до Хесинки.

Веста за тоа ја пренеле и финските медиуми.

Цената на летот Сплит-Хесиншки изнесува 61 евро.