„Форбс“ ја објави листата на безбедни земји за заштита од пандемијата, Македонија слабо котира

Најбезбедни држави во планот за заштита од пандемијата на коронавирусот е Швајцарија, додека најопасни се Јужен Судан, покажува листата на „Форбс“.

Но, она што е интересно, балканските земји: Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Словенија, според овие параметри, се наоѓаат пред светските сили – Русија и Америка, наведува „Форбс“. Но, Македонија ја нема на листата.

„А каде се САД?“, прашува магазинот. Тие се на 58-то место, веднаш по Романија и на две позиции пред Русија, која е на 61-то место.

Што се однесува до балканските земји, на листата најдобро стои Словенија – 32 место, четири места зад неа е Хрватска, додека Црна Гора е на 42-то место. Србија пак се најде на 54 место.

Податоците се базираат на 130 квалитетни и квантитетни параметри, како и на повеќе од 11.000 информации во такви категории, како што се ефикасност на карантинот, мониторинг и откривање на заразени, стабилност на здравствениот систем и ефикансост на владата.

Првите места ги зазедоа Швајцарија и Германија, поради силната економија и претпазливоста за време на олабавувањето на мерките. Трето место му припадна на Израел, четврто Сингапур, петто Јапонија, шесто Австралија, седмо Кина. САД се на 58 место, а Русија на 61.

Во овој момент, според извештајот, најопасни држави се Африка, јужно од Сахара, Јужна Америка, како и некои блискоисточни земји и држави од Пацификот.

Швајцарија
Германија
Израел
Сингапур
Јапонија
Аустриа
Кина
Австралиа
Нов Зеаланд
Јужна Кореа
Унитед Араб Емиратес
Канада
Хонг Конг
Норвешка
Данска
Тајван
Саудиска Арабиа
Унгарија
Холандија
Виетнам
Кувајт
Исланд
Бахраин
Финска
Луксенбург
Катар
Лихненштаин
Полска
Литванија
Малезија
Латвиа
Словениа
Оман
Грција
Естониа
Хрватска
Турција
Ирска
Грузија
Кипар
Чиле
Црна Гора
Чешка
Малта
Шпанија
Португалија
Тајланд
Бугарија
Греенланд
Мексиско
Уругцај
Ватикан
Италија
Србија
Филипини
Индиа
Романиа
САД
Словачка
Франција
Русија
Аргентина
Белорусија
Монко
Шведска
Украина
Гибралтар
Велика Британија
Јужна Арфика
Сан Марино
Казакхстан
Босна и Херцеговина
Иран
Еквадор
Азербејџан
Монголиа
Лебанон
Белгија
Андора
Кајмански Острови
Армениа
Молдова
Мањмар
Бангладеш
Шри Ланка
Египет
Тунисиа
Албаниа
Јордан
Панама
Бразил
Мороко
Алгериа
Хондурас
Парагвај
Перу
Индонезија
Камбоџа
Лаос
Бахами

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.