Формула 1 ја откажа трката во Виетнам поради коронавирус

18

Организаторите на трката од Шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Виетнам најавија откажување.

Во соопштението на официјалната веб-страница на трката на патеката Ханој се вели дека одлуката е донесена во врска со пандемијата на коронавирусот.

Забележано е дека организаторите се согласија да ја откажат сцената поради потешкотии во обезбедувањето безбедни услови за пилотите, екипите и гледачите.

Првично, етапата во Виетнам требаше да се одржи од 3 април до 5 април, но беше одложена на неодредено време поради пандемијата. Беше објавено дека трката може да се одржи во ноември.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.