ФОТО: Близок соработник на турскиот премиер шутира демонстрант?!

70

Јесеф Јеркел, заменик шеф на кабинетот на турскиот премиер, наводно удирал демонстрант кој веќе лежл на подот улица опкружен од полицијата, која ги бркала демонстрантите со солзавец и гумени мечови.

Турските блогери, меѓу кои и познати новинари, го насочија вниманието кон фотографијата која се појави на друштвените мрежи, а на која се гледа како човек во костим удира еден од демонстрантите. Човекот наликува на блискиот соработник на турскиот премиер.

Јеркел не коментирал на обвиненијата и бројните прашања.

4

На ЈуТјуб се појавила и кратка видео снимка од наводниот удар.

Меѓутоа исто така не е утврдено дали мажот навистина се обидува да го удри демонстрантот или само се обидува да побегне од местото на несреќата.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.