ФОТО: Дневното мени на војниците ширум светот

Познатиот диктатор Наполеон Бонапарта еднаш има кажано дека армијата маршира преку стомакот, но кој би знаел дека војниците ширум светот додека се на воено поле за ручек имаат деликатеси како и дома. Дали знаевте дека  британските војници во своите залихи за ручек имаат и Табаско сос, а италијанските имаат и чашка алкохол?

Во своите војнички ранци, трупите имаат најразлична храна, како конзервирани, замрзанати  или зготвени обороци доволно за да издржат 24 часа. Во подготовката на овие оброци се вклучени многу пари, време и најразлични обиди за да таа и покрај пакување биде вкусна и топла.

Па, иако се далеку од дома, британски војници можат да уживаат во вкусни пилешки специјалитети и јако кафе, а Французите имаат и мало шише вино и вкусна паштета од патка.

Погледнете што е на дневното мени на војниците ширум светот:

The British ration pack contains a host of familiar items including Typhoo tea and a tiny bottle of Tabasco sauce as well as favourites such as chicken tikka masala, vegetarian pasta, jam-filled biscuits and boiled sweets

Британска армија: пилешко, вегетраијанска паста, чај, бисквити со џем и бонбони

It is only the Italian troops who are provided with any type of alcohol in the form of a miniature measure of 40 per cent alcohol 'cordiale', as well as some minestrone pasta soup, rice salad, an energy bar and some fruit salad

Италијанска армија: Алкохол, салата со ориз, супа, енергетско чоколатце и овошна салата

Although French troops are no lobger given red wine, they can enjoy venison pate, a cassoulet with duck confit, a Creole-style pork dish, fish soup, a chocolate pudding and a Dupont D'Isigny caramel - as well as a disposable heater to help warm the food

Француска армија: Свински специјалитет, рибја супа, чоколаден пудинг, како и мал уред за топлење на храната

Peanut butter, spiced apple cider, almond poppy seed pound cake, cranberries and tropical punch give US soldiers a taste of home while on the front line

Американска армија: Путер од кикирики, јаболко, овошен пунч, брусница

Included in the German pack is liver-sausage spread to be served on rye bread, Italian biscotti and goulash with potatoes, as well as pots of cherry and apricot jams

Германска армија: Колбаси, бисквити, гулаш со компири и џем од кајсии и јагоди

There are plenty of snacks packed into the Australian ration including a steak bar, processed cheese and a military-issue packet of Vegemite, as well as a spoon which doubles as a can opener. Main meals include tuna pasta and meatballs

Австралиска армија: стек, ќофтиња, паста со туна,сосови и џем

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.