14.8 C
Skopje
петок, септември 29, 2023

ФОТО I Голем пожар во Гази Баба, Стефковски на терен

Градоначалникот на Гази Баба вечерва на терен откако до него пристигна информацијата за голем пожар во неговата општина.

Тој по овој повод и немил настан сподели и статус на Фејсбук:

„По информацијата дека има активен пожар на територија на Гази Баба, веднаш излегов на терен.

👉Доцна вечерва домовите на семејствата Марковски од населеното место Гоце Делчев ги зафати силен пожар. За среќа членовите на семејствата брзо се евакуирале и нема повредени.

👩‍🚒Благодарение на брзата реакција на Противпожарна бригада на Град Скопје пожарот беше за кратко време ставен под контрола и се спречи истиот да се прошири во останатите домови, бидејќи се наоѓаат во густо населена средина.

📍Како градоначалник понудив помош за сместување на семејствата кои останаа без свој дом, а утре комисија од општината ќе излезе на терен со цел отпочнување на постапка за финансиска помош.

👏Им благодарам на вработените во Противпожарната бригада на Градот Скопје за брзата реакција и нивната пожртвуваност и силна борба со огнените стихии“, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.