ФОТО: НАСА сними срце на Марс

153

Научниците снимија формација во облик на срце на Марс.

Срцето се наоѓа во близина на огромниот вулкан Аскреус Монс, каде се наоѓаат некои од најголемите древни вулкани на црвената планета. Широко е околу 200 метри и е составено од повеќе слоеви.

Научниците веруваат дека срцето е најверојатно оформено со вулканска активност.

s

s2

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.