ФОТО: Ова е новиот министер за финансии на Грција

150

По веста дека министерот за финансии на Грција, Јанис Варуфакис поднесе оствака, на социјалните мрежи се појавија фотографии и коментари за тоа кој ќе ја наследи неговата функција.

За тоа со каков предизвик ќе треба да се соочи следбеникот на Варуфакис можеби најдобро говори следната фотографија:

Господине, дали сте свесни дека вие сте новиот министер за финансии на Грција?
Господине, дали сте свесни дека вие сте новиот министер за финансии на Грција?

Покрај ова се појавија и голем број Твитови за улогата и начинот на кој Варуфакис досега ја вршеше функцијата:

Златна биста за Јанис Варуфакис - Богот на економијата
Златна биста за Јанис Варуфакис – Богот на економијата
Варуфакис можеби си замина, но она што го остави е вечно
Варуфакис можеби си замина, но она што го остави е вечно

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.