(ФОТО) Полицијата го одблокира автопатот меѓу Шпанија и Франција, се очекуваат нови протесети

544

Граничниот премин меѓу Шпанија и Франција во покраината Каталонија, кој од минатата ноќ беше блокиран од поборниците на независноста на покраината од двете страни на границата и траеше повеќе од 30 часа, одблокиран е по интервенција на полицијата па во вторникот вечерта возилата непречено минуваат по тамошниот автопата.

Меѓутоа, демонстрантите и во вторникот вечерта најави нов протест, па можни се нови застои на автопатот AP-7, кој ги поврзива Шпанија и Франција. Граѓанската платформа „Демократско цунами“ ја организираше блокадата на автопатот за да предупреди на „неправедните пресуди“ за катлонските функцинери на затворски казни од 9 до 13 години поради организирање на рефернндумот за независноста на Каталонија од 1-ви октомври 2017 година, кој шпанскиот Уставен суд го прогласи незаконски.

Полицијата интервенираше и од двете страни на границата, при што биле приведени 19 лица и бил користен солзавец. Бројни камион со стоки мораа во понеделникот и вторникот да чекаат во колони на преминот на границата.

Најголемиот дел од Каталонија се наоѓа на шпанската страна, но има дел и во Франција, каде што каталонските поборници за независност, исто така, се залагаат за прогласување на заедничка Република Каталонија.

„Демократски цунами“ ги повика демонстрантите на нов собир на автопатот АР-7, но не на самата граница, туку пониско во Шпанија, на излезот од јужниот град Жирона. Автопатот АР-7 се протега од југот на Шпанија поврзувајќи ги пристаништата на Средоземното Море навлегувајќи во Франција во каталонското место Ла Жункера.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.