38.8 C
Skopje
петок, јули 19, 2024

(ФОТО) Политичарите со честитки за македонските фудбалски херои

Македонската фудбалска репрезентација приреди вчера во Палермо сензација, совладувајќи ја Италија со 1-0 (0-0) и обезбеди пласман во финалето од баражот за пласман на Мундијалот 2022 против Португалија на 29 март. Најголемата победа во историјата на македонскиот фудбал на стадионот „Ренцо Барбера“ ја донесе поранешниот играч на Палермо, Александар Трајковски во 92 минута.

На социјалните мрежи со честитки се огласија македонските политичари. Истакнаа дека се горди и дека на фудбалерите за испишаната историја.