(ФОТО) Рокдејл Илинден е шампион на Јужен Велс, прва титула во 50 години

63

Македонскиот клуб Рокдејл Илинден од Австралија е формиран во 1969 година, а сега го доживеа најголемиот успех со освојување на првата титула во историјата, откако завршија на првото место во Националната лига на Нов Јужен Велс.

Последното коло во шампионатот беше навистина возбудливо затоа што до последен момент за трофејот се бореа со Волонгонг. На крајот и двата тима имаа ист број на бодови, но поради подобра гол-разлика македонскиот тим го освои трофејот, по што следеше голема прослава.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.