23 C
Skopje
сабота, септември 26, 2020

(ФОТО) Се фотографираат изборни ливчиња

253

Медиумите на албански објавуваат фотографирани гласачки ливчиња кои се постираат на социјалните мрежи што е тешко прекршување на изборните прописи.

Албанскиот портал Медиал.мк објави фотографирано гласачко ливче на кое двајцата кандидати се пречкртани, а додаден е и заокружен непостоечкиот кандидат Албин Курти.

Откако се појавија ваквите материјали, а институциите задолжени за регуларноста на изборниот процес како што се МВР, Обвинителството и ДИК објавија дека изборите се одвиваат регуларно, се наметнува прашањато дали некој презема мерки за ваквите изборни нарушувања.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.