ФОТО: Сонцето ги измами скопјани

Зимското сонце и температури од 20 степени ги разбуди скопјани,  па излегоа на прошетка да ги впијат првите сончеви зраци.

Викендов беше раздвижено и топло во Скопје, немаше слободна клупа во центарот на градот, тревниците во градскиот парк полни со деца и млади, а велат на жичарата на Водно се чекало дури и по петнаесетина минути.

net1

Иако календарски се’ уште е зима, во последниве денови во Скопје е вистинска пролет. На стазата на кејот на Вардар велосипеди и ролери, рекреативци џогираа на топлото сонце, а родителите со топки играа со дечињата во градскиот парк, посмелите си купија и сладоледи, како сите да заборавија дека сепак е февруари.

net3

Метеорозолите велат дека топлото време ќе продолжи и во текот на оваа седмица, па најдете време и прошетајте и гледајте како природата се буди од зимски сон.

net4

 

net5

net6

 

net7

net8

 

net9

net10

 

net11

 

net12

 

net13

net14

 

net15

net16

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.