ФОТО: Спектакуларен крај на најскапата Олимпијада во историјата

По 17 дена одмерување на силите во зимски спортови, потрошени 50 милијарди долари, околу 3.000 натпреварувачи, низа контроверзии, закани и грешка уште на самиот почеток, синоќа спектакуларно беа затворени најскапите зимски олимписки игри во Сочи.

Русите покажаа дека имаа одлична смисла за хумор, па на своја сметка, се пошегуваа за грешката на отворањето, кога не светна еден од олимписките кругови, односно Америка.

A volley of fireworks from the top of the Fisht stadium in the Olympic park marked the end to one of the most memorable games in history

Домаќинот доминираше на  Олимпијадата со освојување на 33 медали, од кои 13 златни.

Повторно продефилираа државните знамиња, а овој пат ги носеа најуспешните во тимот.

Затворањето на Олипијадата беше своевидна бајка, раскажана преку најумешните танчери, а при тоа оддвајаќи почит на истакнатите Руси.

All fixed: As the dancers succeed in forming the complete rings where their technological counterpart failed, more fireworks are let off, this time inside the stadium

„Организаторите го исполнија тоа што го ветија. Му се заблагодарувам на претседателот на Русија, Владимир Путин кој лично се ангажира. Олимпијадата да помине во најдобар ред. Ги прогласувам Игрите за затворени и ве поканувам на следните во Пјонгјанг“, изјави првиот човек на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бах.

Saw it that time, didn't you?: President Putin watches the closing ceremony, including the moment dancers mocked the ring that didn't open. It was alleged he missed it first time around because Russian TV cut to rehearsal footage

Крајот на Олимпијадата беше означен со традиционалното спуштање на олимпиското знаме и гасење на олимпискиот оган кој потоа го предадоа на следниот домаќин, јужнокорејскиот град Пјонгјанг во 2018 година.

The country's flags were carried in by the most usccessful athlete from the team. Lizzy Yarnold, Team GB's golden winner, carried the Union Flag

Show of unity: As part of the Olympic spirit of togetherness, athletes from all countries trooped in together before occupying the front rows of seas

Rehearsals: Thousands of volunteers have been tirelessly rehearsing for weeks in order perfect every last detail of the closing ceremony which starts at 20.14 Russian time to mark the year

Hundreds of dancers portrayed numerous stories that have received international acclaim