ФОТО: Стигнаа пензиите во Грција

102
Стигнаа пензиите во Грција, фото: Ројтерс

Околу 1.000 банки во Грција повторно беа отворени за пензионерите што немаат картички од банкомати да ги уновчат своите пензиски чекови, а пред банките се создадоа огромни гужви. Како што јавуваат одделни медиуми, пензионерите денес може да подигнат најмногу до 120 евра.

Стигнаа пензиите во Грција, фото: Ројтерс
Стигнаа пензиите во Грција, фото: Ројтерс

Пензионерите добиле бројчиња и чекаат во редици за исплата. Голем број од нив уште синоќа отидоа пред банките, каде им беше речено да се вратат и да дојдат еден ден подоцна.

Стигнаа пензиите во Грција, фото: Ројтерс
Стигнаа пензиите во Грција, фото: Ројтерс

За да се забрза процесот, банките одлучија да ги примаат пензионерите по азбучен ред, но тоа доведе до уште поголем хаос.

Инаку, банките во Грција беа затворени од понеделникот, откако владата нареди поригорозни правила во овој сектор, поради кризата во земјата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.