ФОТО| Стотици трактори на протестoт на земјоделците кај Бранденбуршката порта во Берлин

Околу 550 демонстранти со нивните возила учествуваа на протестите на фармерите во понеделникот пред Бранденбуршката порта во Берлин, во знак на протест против планираните кратења на владата на субвенциите за земјоделската индустрија.

Полицијата сними околу 560 трактори, камиони, автомобили, комбиња и приколки, како и 550 луѓе на главниот булевар меѓу Бранденбуршката порта и Колонадата на победата во центарот на соседниот парк Тиергартен, изјави портпаролката на полицијата.

Покрај земјоделците, на протестот учествуваа и бројни возачи на автобуси и камиони, а меѓу демонстрантите имаше и бројни занаетчии.

Булеварот што ги поврзува двете знаменитости веќе беше затворен во неделата навечер кога тракторите почнаа да пристигнуваат. Според портпаролката, полицијата е во близок контакт со организаторот на средбата.

Протестите на германските земјоделци против промените во земјоделската политика во понеделникот предизвикаа немири во неколку региони на северна и источна Германија. Во североисточната германска покраина Мекленбург-Западна Померанија, земјоделците ги блокираа влезовите на автопатите со стотици трактори низ целата држава. Поддршка им дадоа и патните превозници кои протестираа против поскапувањето на камионите.

Во областа Клопенбург во северозападна Долна Саксонија 40 возила го блокираа главниот пат. Во Саксонија, според полицијата, блокирани се некои врски со автопатиштата во областа Дрезден. Во северна Германија, градот Хамбург однапред предупреди за прекини во сообраќајот бидејќи земјоделците од соседниот Шлезвиг-Холштајн планираат да возат во градот од неколку правци за состанокот.

Германските земјоделци започнаа еднонеделни протести во понеделник претпладнето како одговор на планот на владата за постепено укинување на земјоделските субвенции, додека коалициската влада се бори да ги доведе своите финансии во ред.

Во студеното рано утро, со температури под нулата, пристигнуваа снимки од колона трактори и камиони украсени со протестни транспаренти. Полициските извештаи зборуваат за блокирани патишта и автопатишта на повеќе локации, што резултирало со застој во сообраќајот во утринскиот шпиц.

Земјоделците ветија дека ќе ги блокираат главните транспортни и логистички рути оваа седмица, предупредувајќи дека отстранувањето на даночните олеснувања ќе остави многу земјоделци без бизнис. Лидерот на Здружението на германски фармери (DBV) побара разбирање од јавноста.

„Не сакаме да ја изгубиме поддршката и солидарноста што ја добивме од голем дел од населението, но земјоделците нема да го прифатат планираното зголемување на даноците за земјоделскиот сектор“, изјави шефот на DBV, Јоаким Руквид за неделникот Stern.

Минатиот месец, лидерите на трипартитната коалиција на канцеларот Олаф Шолц ги открија плановите за штедење за затворање на дупката од 17 милијарди евра во буџетот за 2024 година. Планот беше да се намалат даночните кредити за земјоделското дизел годиво и да се укинат ослободувањата од државната такса за земјоделските возила, што предизвика големо незадоволство и протести на германските земјоделци кои го окупираа Берлин со трактори.

Но, жестокиот одговор од земјоделците минатата седмица го поттикна канцеларот Олаф Шолц да најави повлекување на предлогот за ставање крај на даночните ослободувања за земјоделските и возилата кои се користат во шумарството и постепено намалување на даночните олеснувања за дизел горивото што се користи во земјоделството.

Наместо веднаш да се прекинат даночните кредити за земјоделскиот дизел, субвенциите треба да се намалат за 40 проценти оваа година и 30 проценти во следната 2025 година, а ќе бидат укинати во 2026 година. Од DBV, пак, велат дека измените не се доволни и дека планираните протести ќе ги одржи во наредните денови.