24.8 C
Skopje
четврток, јуни 1, 2023

(ФОТО) Трите лавчиња ја примија првата вакцина-а за некое време ќе можат да ги видат посетителите

Трите лавчиња ја примија првата вакцина, информираат од скопската Зоолошка градина.

-Една од превентивните мерки во ветеринарната заштита на здравјето на животните е вакцинацијата. Лавчињата ги вакциниравме против три вирусни болести: панлеукопенија, вирусен ринотрахеит и калцивирус. Првите денови по вакцинацијата стекнуваат имунитет против овие болести, па пожелно е да се затворени. Согласно протоколот за вакцинација во првата недела од јуни следува ревакцинација за истите болести, кога ќе примат и вакцина за беснило. Тогаш ќе бидат и поголеми и посетителите ќе можат да ги видат, додаваат од Зоо- Скопје.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.