(ФОТО+ВИДЕО) Дете пронајде редок скелет на диносаурус во Канада

75

Бидејќи момчето знаело дека фосилите се заштитени со закон, па веднаш го известиле надлежниот музеј.

Стручњаците потоа откриле меѓу 30 и 50 коски кои му припаѓале на млад хадросаур, за кој се проценува дека бил стар околу три или четири години.

– Порано, како и на повеќето деца, и мене омилен диносаурус ми беше тираносаурус-рекс. Но, сега го обожавам хадросаурусот, рече Нејтан додавајќи дека едвај чека да го види неговото откритие во музејот.

Оттаму пак, велат дека фосилот, стар околу 69 милиони години, е многу редок наод. (МИА)

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.