(ФОТО/ВИДЕО) Мекларен го претстави „MЦЛ35“

36

Тимот на Мекларен го претстави новиот автомобил „MЦЛ35“ на церемонијата во својот Центар за технологија. Автомобилот е сè уште во портокалова, со некои сини украси, но за прв пат има мат финиш.

На тоа се потпираат и Ред Бул, Мерцедес и Ферари, бидејќи покрај добриот изглед, оваа опција ја олеснува шасијата за неколку стотини грама.

– Ми се допаѓа многу. Новиот мат дава финиш на целата работа што е поставена во овој автомобил и изгледа одлично, рече пилотот на тимот, Карлос Сајнз.

Ландо Норис, неговиот тимски колега се пошегува: „Јас сум дизајнерот!“

Шефот на тимот, Андреас Зеидел изјави дека автомобилот за прв пат бил претставен пред луѓето од целиот тим синоќа во знак на благодарност за сработеното.

– Денес е следниот чекор во нашето патување. Сепак, не треба да се занесуваме затоа што сезоната ќе биде тешка, изјави Зеидел.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.