ФОТО: Заврши патувањето на Мандела, погребан во родниот крај

102

Со воени раскош и традиционални ритуали, во  Јужна Африка  денеска е погребан Нелсон со што дојде крајот на исклучително патување за затвореникот стана претседател  кој ј асмени историјата.

Мандела , по негова желба, е погребан во родното место Куну, каде го поминал детстово.

Племенски лидери облечени во животински кожи се приклучија на  достоинственици во темни костуми на гробот со  поглед на  зелени ридови.

Вдовицата на Мандела, Граса Машел, ги бришеше солзите додека се опростуваше со сопругот.

Xhosa women in traditional dress wait for the coffin to pass in Qunu (14 Dec 2013)

„Заврши едно патување кое започна пред 95 години . Беа тоа 95 славни години на борецот за слобода, посветен, скромен слуга на јужноафриканскиот народ.Твојот долг пат кон слобода заврши во физичка смисла, но нашеато патување продолжува и ние мораме да продолжиме да градиме општество кое ти макотрпно го воспостави“ рече претседатрелот на ЈАР Јакоб Зума.

Mandela's ex-wife Winnie Madikizela Mandela, left, and his widow Graca Machel, center, stand by Mandela's casket during his funeral ceremony in Qunu on December 15.

 

Ахмед Катрада кој служел затворска казна заедно со Мандела се прости, како што рече, од својот брат . Од својот прадедо се збогуваше  и правнуката Нанди .

South African military helicopters staged a fly-past as Mr Mandela's coffin was interred

Авионите на јужноафриканската авијација прелетаа над Куну, местото на кое беше погребан Манедла. Според традиционалните обичаи Мандела беше погребан токму во 12 часот по локално време кога сонцето е на највисоката точка а сенките се најмали . Ковчегот со посмртните останки беше покриен со знамето на Јужноафриканската Република.

The coffin of Nelson Mandela is carried by military honour guard

Беа запалени 95 големи свеќи кои ќе светат во слава на сите години кои Мандела ги поминал на светот .

Candles illuminate a portrait of Nelson Mandela in Qunu. Photo: 15 December 2013

 

Меѓу присутните на денешната церемонија , покја сегашната и поранешната сопруга на Мандела, беа и принцот Чарлс, телевизиската водителка Опра Винфри и принцот на Монако.

 

Мандела почина на 5 декември . Затвореникот кој стана претседател за својата борба против апартхејдот доби најмалку 250 престижни награди вклучувајќи ја и Нобеловата награда за мир во 93 та.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.