Франција се бори да го стави вирусот „под контрола“ во пресрет на финалето на Светското првенство

Францускиот тренер Дидие Дешамп вели дека неговиот тим презема „што е можно повеќе мерки на претпазливост“ за да се осигура дека вирусот што се шири низ тимот нема да влијае на нивните подготовки пред финалето на Светското првенство на ФИФА во недела против Аргентина.

Неколку играчи од француските редови се појавија со мистериозната болест, при што одбранбеното дуо Рафаел Варан и Ибрахима Конате не можеа да учествуваат на тренингот во петокот, заедно со напаѓачот на Барселона, Усман Дембеле.

Ова следеше откако Адриен Рабиот и Дајот Упамекано ја пропуштија победата во полуфиналето против Мароко во средата поради болеста – при што првиот беше затворен во неговата хотелска соба како мерка на претпазливост.

Франција објави дека играчите страдаат од низа симптоми кои вклучуваат треска, стомачни проблеми и главоболки.

Играчите од Бразил пријавија слични поплаки претходно на турнирот, при што Дешамп претходно тврдеше дека климатизацијата на различни стадиони обезбедува идеална средина за развивање на вирусот.

„Се обидуваме да преземеме што е можно повеќе мерки на претпазливост, да се прилагодиме колку што е потребно и да продолжиме со тоа“, рече Дешам на прес-конференција во саботата.

„Очигледно би било подобро ова да не се случи, но ние се справуваме со тоа што е можно подобро со нашиот медицински персонал.

„Остануваме смирени и фокусирани. Ќе добијам повеќе информации подоцна денес и ќе размислам за тоа вечерва, а можеби и утре. И, секако, со нетрпение очекуваме да бидеме подготвени за овој важен натпревар“.

Сепак, неодамнешните извештаи беа позитивни за Франција, бидејќи целата екипа е доволно добро за да тренира во сабота попладне пред финалето – вест што ќе биде поттик за Лес Блеус со оглед на нивните намалени позиции, со тоа што Аурелиен Чоамени и Тео Ернандез исто така ја пропуштија сесијата во петокот. .

Франција веќе беше опустошена од повреди пред турнирот, а играчите како Пол Погба, Н’Голо Канте, Карим Бензема и Кристофер Нкунку беа исклучени пред да биде исфрлена топка во Катар.

Пред нивниот обид да го подигнат познатиот трофеј за втор Светски куп последователно, францускиот капитен Уго Лорис рече дека нема начин да се заштити од болеста што го погодува кампот и дека негова и на неговите соиграчи е да ги отфрлат прашањата надвор од нивна контрола. .

„Никогаш не сме навистина подготвени за ваков тип на работи, но се обидуваме да се подготвиме на најдобар можен начин“, рече играчот на Тотенхем.

„Остануваме фокусирани и секако сме многу возбудени што ќе играме во финале на Светското првенство“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.