Франција се предомисли – Израел може да учествува во меѓународната изложба на оружје

Франција ја откажа забраната за израелски делегати, посредници и компании да присуствуваат на меѓународната изложба на оружје и воена опрема – Eurostatory 2024.

Првичната забрана беше воведена за да се спречи Израел да склучува договори за оружје на изложбата Eurostatory 2024 во Париз, поради обвинувањата за „воени злосторства“ во Газа.

На Израел му беше забрането да учествува на меѓународна изложба за безбедност и одбрана во Франција, откако судот одлучи дека сите израелски компании и делегации мора да бидат исклучени, по случајот што го покренаа групите за човекови права по неговиот брутален напад врз Газа.

Двогодишниот трговски саем се одржува од 17 до 21 јуни во Париз и на кој врвните светски одбранбени и безбедносни компании ќе ги покажат најновите случувања и ќе одржат конференции за околу 62.000 посетители.

Во мај, коалицијата на невладини организации за права и групи на граѓанско општество, предводена од палестинската невладина организација за човекови права Ал-Хак, успешно покрена тужба против COGES, организаторот на Eurostatory 2024, за забрана на израелските компании за оружје од шоуто.

Како победа за движењето, француското Министерство за одбрана минатиот месец го забрани штандот за израелската одбранбена индустрија на саемот, велејќи дека „повеќе не се соодветни условите за израелски компании на саемот во Париз, имајќи предвид дека францускиот претседател повикува на прекин на операцијата на ИДФ во Рафах“.

Но, Ал-Хак рече дека наредбата не отишла доволно далеку за да го спречи претставувањето на компаниите преку подружниците, а израелските бизнисмени сè уште можеле да присуствуваат.

Францускиот окружен суд Бобињи пресуди во корист на случајот на Ал-Хак и нареди забрана за сите израелски делегации, посредници и компании на саемот во јуни, соопшти групата во саботата.

Тие, исто така, наредија одлуката да биде поставена на сите влезови на изложбата“, се додава во соопштението.

Ал-Хак ја опиша одлуката на судот како „важен преседан“, со кој приватните фирми се одговорни пред законот и спречува „секој ризик од придонес на кој било начин за сериозни меѓународни злосторства без оглед на мерките што ги презема извршната власт“.

Дури 74 израелски фирми требаше да учествуваат на настанот, според Тајмс оф Израел.

Одбранбената индустрија на Израел е една од клучните компоненти на неговата економија. Нејзиниот воен извоз се зголеми на рекордни 13 милијарди долари во 2023 година, што е за половина милијарда повеќе од претходната година, според владините податоци.

Произведува ракети, системи за противвоздушна одбрана, воздушно-вселенски системи за електронско војување и системи за беспилотни летала.

Израел историски инвестираше во производство и развој на оружје што одигра голема улога во придонесот за сопствената војска. Континуираните војни доведоа до голема потреба за домашно производство, иако во последниве децении Израел основаше фабрики во Велика Британија.