Француската левица бара гласање на недоверба за Макрон

108

Француската левица во Парламентот ќе подаде барање за гласање на недоверба на Владата на претседателот на Емануел Макрон, пренесува Асошиејтед прес.

Француската социјалистичка партија, крајнолевата партија „Непокорна Франција“ и Француската комунистичка партија и покрај меѓусебните разлики и конфликти ветија дека барањето ќе го поднесат в понеделник во Националното Собрание.

Трите партии немаат доволно гласови да ја „срушат“ Владата, бидејќи партијата на Макрон, „Републиката, напред!“ има солидно мнозинство во Долниот дом, кој брои 577 пратеници.

Иницијативата на левицата е најновиот удар за Макрон, чија власт е значително ослабена по неколку неделните протести на „жолтите елеци“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.