Француската премиерка ги повика синдикатите на разговори

Француската премиерка Елизабет Борн ги повика синдикатите на билатерални состаноци на 16-ти и 17-ти мај, бидејќи владата сака да продолжи со други прашања освен крајно непопуларната пензиска реформа, соопшти во петокот кабинетот на премиерката.

Реформата, која претседателот Емануел Макрон ја потпиша, заобиколувајќи го парламентот, во законот минатиот месец и покрај неколкумесечните протести и штрајкови, го искристализираше незадоволството против претседателот кој многумина го сметаат за рамнодушен кон нивните секојдневни проблеми.

Макрон ја брани реформата и вели дека е потребна за да се задржи во минус еден од најдарежливите пензиски системи во индустријализираниот свет, но синдикатите велат дека има и други решенија.

Владата на Макрон, која нема мнозинство во парламентот, го протурка законот за пензиите без конечно гласање бидејќи недостигаше меѓупартиска поддршка.

Синдикатите рекоа дека ќе ги искористат претстојните разговори за да го потврдат своето противење на пензиските реформи и да работат на заеднички предлози за подобрување на работните услови. Најавија и нов ден на национални протести против реформите на 6 јуни.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.