Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка

31

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка од функцијата. Со тоа официјално падна француската влада.

Оставката на Филип се шпекулира веќе некое време во изминатиот период, односно после изјавата на претседателот Емануел Макрон дека сака да го „врати претседателството“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.