Французите масовно потпишуваат петиција финалето на Мундијалот да се преигра (ФОТО)

Французите сè уште жалат за поразот на пенали од Аргентина во финалето на Светското првенство во Катар и сметаат дека се оштетени од судиите и голем дел од нив бараат мечот за титулата да се преигра.

Масовно ја потпишуваат петицијата за ново финале со Аргентина, иако знаат дека тоа е невозможно, а досега се потпишале дури 200 илјади луѓе.

Повикот е да има масовен одѕив за да се привлече вниманието на ФИФА и искрено се надеваат дека ќе дојде до нов дуел за Златната божица.

Французите протестираат против лошата арбитража на полскиот судија Марчињак и неговите колеги и велат дека Аргентина била фаворизирана, а Триколорите отштетени, особено за вториот гол на новите светски прваци.

Мечот во регуларен дел заврши 2:2, по продолженија 3:3, а на пенали Аргентинците беа подобри и ја освија третата шампионска круна.

Франција остана на двата пехари и не успеа да ја одбрани титулата од 2018 година што ја освои во Русија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.