Фрлена бомба врз куќата на градоначалникот на сараевска општина

Рачна граната била фрлена во понеделникот рано наутро во куќата во која живее градоначалникот на сараевската општина Стари град, Ирфан Ченгиќ, и оцени дека станува збор за насочен напад смислен да го принуди да се откаже од мерката чијашто цел е да се спречи криминалот и злоупотребата.

Сараевската полиција соопшти дека од очевидци потврдила дека со експлозивна направа, најверојатно рачна бомба, била оштетена куќата во која живее Ченгиќ со семејството.

„Нема повредени“, изјави портпаролката на полицијата Мерсиха Новалиќ.

Од експлозијата на куќата се појавиле пукнатини. Ченгиќ го коментираше инцидентот на Facebook, објавувајќи дека очигледно станува збор за чин на заплашување со цел да се спречи во намерата да го врати украдениот општински имот.

„Ова е продолжение на заканите што ги добивам како избран функционер да престанам да ги спроведувам законите, одлуките, наодите од ревизиите, инспекторите и обвинителите за да можат да продолжат да ги злоупотребуваат општинските ресурси“, напиша Ченгиќ, кој е член на владејачката SDP BiH.

Тој беше избран за градоначалник на Стари град на вонредните избори во 2023 година, кои беа распишани по апсењето и притворањето на Ибрахим Хаџибајриќ, кој со години беше на таа функција како независен кандидат.

Хаџибајриќ е во притвор од мај минатата година, а е под истрага поради сомнение за организиран криминал, злоупотреба на положбата и овластувањето, перење пари, примање и давање подароци. Жупаниското обвинителство во Сараево го обвинува за организирање и водење криминална група заедно со Елмедин Каришик од 2019 година до мај 2023 година, а истрагата е проширена и на неговиот син и сестра.

Ченгиќ сега изјави дека не бил исплашен од нападот и дека ќе продолжи да ги разоткрива сите незаконитости зад поранешниот началник.

„Нема да се откажам ни милиметар, бидејќи ако првиот човек на заедницата се повлече под притисок, што да очекуваат обичните луѓе утре кога ќе им дојдат на врата“, рече Ченгиќ.

Веднаш го поддржа потпретседателот на SDP BiH и на владата на Федерацијата Босна и Херцеговина, Војин Мијатовиќ, кој рече дека е крајно време да се справиме со криминалот и корупцијата.

„Денеска цел е Ирфан, утре еден од нас“, изјави Мијатовиќ.