Г7 и се закани на Белорусија со нови санкции

Земјите од Г7 му се заканија на Минск со дополнителни санкции доколку Белорусија поактивно учествува во конфликтот во Украина.

Министрите за надворешни работи на земјите од Г7 го повторија својот повик до белоруските власти да престанат да и помагаат на Москва, вклучително и дозволување на руските вооружени сили да ја користат белоруската територија за лансирање ракети кон Украина, пренесува РИА.

Шефовите на дипломатии на Г7 изјавија дека „доколку земјата поактивно се вклучи во руската војна, белоруските власти ќе платат висока цена“.