„Гардијан“ ја цитира Китаровиќ: Корупцијата во Хрватска почнува во училиште

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ пред новинарите изјави дека корупцијата во хрватското општество веќе почнува во училиштата, каде децата кои препишуваат и мамат на тестови се слават како херои.

Претседателката, која го напушта Пантовчак во февруари по поразот на изборите, рече дека корупцијата може да се најде насекаде во хрватското општество, но и дека почнува во училниците. Оние што добро ги пишуваат тестовите, се вели дека се „бубалици“, а оние што препишуваат и мамат на тестовите се херои, рече таа, потсетува Гардијан,  на прес-конференција во Загреб.

„Таму започнува корупцијата, меѓу децата.Бараат начини како да го измамат системот и тоа не е ограничено само во политиката. Сепак, подобро е отколку што беше, но не е работата само во политиката“, рече претседателката, пренесува „Гардијан“, продолжувајќи дека Грабар Китаровиќ е исклучена од главните владини одлуки за време на нејзиниот мандат од владата на Иво Санадер, кој беше осуден на шест години затвор за примање мито од 10 милиони евра за продажба на акции на Ина на унгарскиот МОЛ.

Таа додаде и дека не знаела за неговата корупција.

Претседателката, продолжува извештајот на весникот, рече дека секојдневните обичаи во хрватското општество исто така ја поддржуваат корупцијата.

„Честопати, ние не сме ни свесни што е всушност корупцијата. Кога одите на лекар, сите очекуваат да донесете барем цвеќиња, чоколада или нешто слично. Тоа е обичај”.

„Мајка ми неодамна беше во болница и пријателите ме прашуваа зошто не сум однела ништо во болницата, бидејќи медицинските сестри го очекувале тоа. Им реков дека нема да учествувам во оваа форма на корупција. Ќе однесев мал подарок за Божиќ, но тоа е тоа“, рече претседателката.

„Светла точка за мене се младите луѓе кои ја напуштија Хрватска во различни странски земји и кои ќе се вратат и ќе донесат различна етика и работен однос од таму и дека ќе профитираме преку тоа“, рече Грабар Китаровиќ.

Последната анкета на Евробарометар, потсетува Гардијан, покажува дека повеќето Хрвати, 59 проценти, веруваат дека корупцијата им го загрозува нивниот секојдневен живот. Најмногу од сите членки на ЕУ, 16 проценти од Хрватите веруваат дека тие биле изложени на корупција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.