Гатузо фаворит за тренер на Олимпик Марсеј

Францускиот фудбалски великан Олимпик од Марсеј е во потрага по нов тренер а го постави Италијанецот Џенаро Гатузо како најверојатен фаворит, објави специјализираната веб-страница Foot Mercato.

Гатузо треба да го замени Шпанецот Марселино, кој поднесе оставка по многу жестокиот состанок меѓу раководството и навивачките групи на Марсеј во понеделникот на 18-ти септември.

Специфичниот играч на Милан во 2000-те, европски и светски шампион од 2006 година, ги тренираше и „Росонерите“ во периодот од 2017 до 2019 година, но не го постигна истиот успех. Својот единствен голем трофеј како тренер го освои со Наполи (2019/2021), односно Купот на Италија во 2020-та. Кусо беше тренер и на Фиорентина, а неговото последно искуство на клупата траеше само шест месеци во Валенсија, во 2022 до јануари 2023 година.

Контактите меѓу Олимпик Марсеј и поранешниот играч од средниот ред, добро напредувале. Навикнат на големи клубови и средини под притисок, 45-годишниот Италијанец има силни страни кои можат да ги задоволат челниците на Марсеј, почнувајќи од претседателот Пабло Лонгорија.

Лонгорија минатиот петок објави дека останува на позицијата и дека ќе поднесе жалба по заканите од одредени лидери на навивачки групи за време на состанокот на 18-ти септември. Оттогаш тој почна да бара нов тренер, а Панчо Абардонадо го презема како привремен тренер.
Доколку биде назначен, Гатузо ќе мора да го оживее тимот кој е моментално осми во француската лига и неодамна загуби со 0:4 од ПСЖ на парискиот „Парк на принцовите“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.