Генчовска: Македонија прво да ги вклучи Бугарите во Уставот, па потоа – да преговара за ЕУ

Министерката за надворешни работи Теодора Генчовска денеска пред медиумите истакна дека Македонија прво треба да ги вклучи Бугарите во Уставот, а потоа да преговара со Европската Унија.

„Постоењето на бугарско малцинство во Северна Македонија да биде запишано во Уставот на поранешната југословенска република е услов содржан во декларацијата на бугарското народно собрание и решението на КСНС, а за нас тоа е услов што Скопје мора да го исполни, па дури потоа – преговори за пристапување на РСМ во Европската Унија“.

Инаку, денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи ќе бидео во посета на Бугарија, каде ќе се сретне и со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.