Германче се обидело да избега од земјата поради лоши оценки

196

Десетгодишно момченце од северна Германија се обидело да побегне од земјата стравувајќи од реакцијата на родителите поради лошите оценки на училиште, објави во саботата тамошната полиција.

Наместо од училиште да замине дома, момченцето се качило на воз од Шлезвиг, во близина на границата со Данска кон Хамбург. Таму се качило на друг воз за Базел во Швајцарија.

Кондуктерот забележал дека детето патува само и ја повикал полицијата ов градот Лоерах, во близина на Базел, но од германската страна на границата.

ОД полицијата велат дека десетгодишникот, кој во Лореах го чекал својот татко, малку претерал, имено училишната година ја завршил со просечна оценка тројка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.