Германците навалија на електрични греалки поради страв од недостиг на гас

Поради страв од недостиг на гас, Германците побрзаа да купат скапи електрични греалки. Германците со тоа би можеле да ја преоптоварат националната електрична мрежа, бидејќи користат неефикасни електрични грејачи во обид да го избегнат студеното време оваа зима поради недостиг на гас, предупреди германската агенција за енергија и комунални услуги во напис објавен во неделата.

Сѐ повеќе домаќинства се снабдуваат со електрични греалки, вклучително и преносни, покажуваат податоците за нивната продажба. Само во првата половина на 2022 година, Германците купиле околу 600.000 електрични уреди за греење, што е речиси 35 отсто повеќе од една година порано, според агенцијата за истражување на пазарот GfK.

Жителите на Германија стравуваат дека Русија би можела да го намали или дополнително да го ограничи снабдувањето со гас по војната во Украина.

Генералниот директор на германското здружение на енергетски и водоводни компании, BDEW, за весникот Handelsblatt изјави дека корисниците, доколку не ги користат уредите умерено, може да имаат уште повисоки сметки за струја.

„Можат да ги преоптоварат и електричните мрежи. Ова може да се случи ако, на пример, во многу студена ноќ, многу домаќинства ги вклучат греалките во исто време во истиот дел од градот“, рече директорката на BDEW, Керстин Андреае.

Таа рече дека го разбира стравот на нејзините сограѓани од студени домови во текот на зимата, но истовремено предупредува дека некои од механизмите за справување со новонастанатата ситуација може да им се вратат назад.
Германија, заедно со другите земји-членки на ЕУ, се обидува да им помогне на домаќинствата и индустриите финансиски оптоварени од растот на цените на енергијата, откако Русија го прекина снабдувањето преку гасоводот Северен тек 1.
Германската влада вети дека индустриските корисници ќе бидат први кога ќе биде посредувана административната дистрибуција на суровините во случај на недостиг на енергија, а приватните домаќинства ќе бидат поштедени од намаленото снабдување со енергија.

Претседателот на германската агенција за електрична енергија, гас, телекомуникации, пошти и железници, Клаус Мулер, во интервју за Тагесшпигел изјави дека повремените прекини на струја на локално ниво може да бидат резултат на истовремена употреба на голем број електрични греалки.

Тој додаде дека дури и во услови на многу високи цени на бензинот, употребата на електрични греалки може да ги чини потрошувачите повеќе од централното греење на гас, најчестиот облик на греење на станбени простории во таа земја.