Германците остануваат без Марлборо и ЛМ цигарите поради затворената фабрика на „Филип Морис“ во Украина

Проблемите со снабдувањето со цигари во Германија почнаа по затворањето на фабриката на тутунскиот гигант во Украина, пишуваат германски медиуми.

Недостигот на хартија за пакување цигари може да влијае на пушачите во Германија, а некои брендови е речиси невозможно да се најдат во малопродажните места, објави во петокот Bild.

Според весникот, една од причините за проблемот е затворањето на фабриката за производство на кутии за цигари, „Филип Морис“ во Украина. Тутунскиот гигант претходно ја прекина работата во земјата, вклучувајќи ја и фабриката во Харков, каде до неодамна се произведуваше значителен дел од хартијата за кутии цигари.

Компанијата поседува популарни брендови на цигари како што се Marlboro и L&M.

„Поради тензичната ситуација на светските пазари на суровини и недостигот на картонска амбалажа, навистина може да има недостиг“, изјави портпаролот Филип Морис. „Ние континуирано ги прилагодуваме нашите синџири на снабдување“, додаде тој.

Според германските трговци на големо со кои разговараше Билд, дефицитот е особено акутен кај цигарите Марлборо, како што се црвените и златните. Се очекува да им биде потешко на пушачите кои претпочитаат да купуваат цигари од автомати, каде што брендот Marlboro е речиси целосно распродаден.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.